http://ahestan.wordpress.com/2008/05/20/fateme/
ساعت ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ خرداد ،۱۳۸٧   کلمات کلیدی: فاطمه زهراء سلام الله علیها و علی آله و سلم ،مناظره ،مباحثه ،شیعه و سنی

سلام علیکم. مطلبی خواندم با عنوان پاسخ به شبهه ی مگر فاطمه ی زهرا سلام الله علیها و علی  آله و سلم کدام فرمول ریاضی را کشف کرده؟ که کپی آن را در ادامه ی مطالب می توانید مطالعه کنید و در جواب هایی که دادم مطالبی را متذکر شدم. که در اینجا میگذارم.
اگر بتوانیم هزار بار هم سوالات شما را می خوانیم و هزار بار هم جواب می دهیم. اما از حوصله ی جمع خارج است. من می گویم این نعمتی است که آقای مهدی آرام اینجاست. ایشان از روی مطالب علمی مطالعه شده و ایمان قلبی خود صحبت می کنند و یا تعصب دارند. من خوشبین هستم که ایشان را خدا فرستاده و به او حوصله عنایت کرده و ما مسئولیم تا وقتی که او به اینجا می آید پاسخ گوی او باشیم. و گرنه این همه انسان بی تفاوت به دین و آئین که اطراف ما هستند. او با نیت پاک ان شاء الله پا به اینجا می گذارد تا ما نیز با معرفت بیشتر و حجت تمام تر راه خود را پیدا کنیم. اطراف ما مسلمانان شیعه ای هستند که جمع آوری مال دنیا آنها را مشغول به خود کرده. و عاملة ناصبه که جایش در جهنم است را می دانیم.

ما حق نداریم او را به تعصب محکوم کنیم و تنبلی کنیم. ما باید بدانیم که صراط المستقیم یکی است. هر کسی به صراط مستقیم به دنیا آید، نباید به دیگران حق ندهد. من فرزند فاطمه هستم. جد من علی و امامان هستند. اما اگر جد من دیگران هم بودند، باید بی تعصب دین خدا را و راه خدا را پیدا کنم. ما باید به ایشان کمک کنیم. چرا که او اگر بتواند راه حقیقت را پیدا کند از هزار به ظاهر شیعه ممکن است بهتر عمل کند زیرا با اطمینان قلبی و حوصله و صرف وقت دین و حقیقت را پیدا کرده.

حرف من را بپذیرید که حوصله ی ما و ایشان در خود تقدیر است و باید با حوصله و مانند پزشک صبوری باشیم. بی ادبی نکنیم. بی احترامی نکنیم. مگر کتاب های امام خمینی را شب و روز مطالعه نمی کنید و دغدغه های او را درک نکردید. مگر نمی دانید که اگر ما هم به دینی دیگر به دنیا می آمدیم نیاز به تحقیق داشتیم و شاید نمی توانستیم به این راحتی دین قبلی آبا و اجدادی خویش را کنار بگذاریم زیرا ممکن است معلمان ما آن را با رنگ تعصب مخلوط کرده باشند.

اسلام دین تحقیق است. دین ادب است. دین اقتدار و غلظة (توبه-123) است. شیعه با کفار دست دشمنی داده و یا شیوخ عرب؟ ما باید محکم باشیم. کمک به مسلمانان مادی و معنوی نیز جمهوری اسلامی کرده است. علمای شیعه کم نبودند که اعتراف به جدا بودن دین از سیاست کرده اند. الان هم از برادران اهل سنت کم نیستند که دین را خوب نشناختند.

اگر هدف ما بحث است و نه جدل، قدر او را می دانیم و اینجا کلاس درس می شود و نه چت روم کلکل کردن. وقتی کلاس درس شد و همه به دنبال حقیقت بودند و بی وضو وارد آن نشدند (مثل ما) آنوقت حرفی به غیر از خدا ( الله جل جلاله ) به میان نمی آید و باطل کنار می رود و حقیقت روشن می شود. اگر در زمان تایپ مطالب دلسوزی نباشد و بددلی در دلمان باشد، تاثیر نمی گذارد. دانا در عالم زیاد است باید دارا باشیم تا اثر بگذاریم. اگر داغ دل مادر جوان از دست داده را بشنوی اشک میریزی. ما می دانیم اما دارای معارف اگر بودیم موثر می شدیم. همه ی دین همین است که دارا شوی. بیایید با دل و دلسوزی حرف بزنید چونان پزشکی صبور و مادر و دایه ای دلسوز بحث کنیم. این صفحه با نماز شب های صاحب وبلاگ اگر همراه نباشد بی تاثیر است.

یادتان باشد این تعارف نیست که خمینی می گفت: ما همه هیچیم و هر چه هست از اوست. باید از خدا طلب معرفت و ایمان قلبی کنیم که با اطمینان و با چشم دل حقیقت را به ما نشان دهند.


امروز تعدادی از دوستان وهابی در سایت بالاترین، بحثی را مطرح کردند که مگر فاطمه زهرا از لحاظ علمی چه جایگاهی داشته و کدام فرمول ریاضی و یا فیزیک را کشف کرده است که اینهمه به بزرگداشت او اصرار دارید؟ و جالب اینکه این پرسش را دقیقا آنهایی پرسیده‌اند که در کتابهایشان دهها حدیث در منزلت و منقبت دختر پیامبر نقل شده است. من در اینجا نه می‌خواهم که به سراغ متون دینی بروم و نه قصد دارم که از روایات تاریخی دلیل و مدرک بیاورم. هر چند در کتابهای معتبر تاریخی و روایی شیعه و سنی در مدح و منقبت فاطمه زهرا، احادیث بسیاری نقل شده است. البته  انتظار چندانی هم از متعصبان وهابی ندارم. اصلا هم عجیب نیست که متعصبان وهابی، برای فرار کردن از تناقضات بی‌شماری که در لابلای کتابهای خودشان می‌بینند، راه تفسیر و توجیه را انتخاب می‌کنند که فاطمه مگر با دیگر اولاد پیامبر چه فرقی داشته، اصلا چرا فاطمه را اینقدر بزرگ می‌کنید و …؟؟ چقدر بدبختند آنهایی که نمی‌فهمند فاطمه را ما اینهمه بزرگ نکرده‌ایم! اگر اسیر جهل و تعصب نمی‌شدند لااقل احادیثی را که پیامبر درباره دخترش گفته بود، فراموش نمی‌کردند. شاید ایراد آنها بر خود پیامبر باشد که چرا اینهمه فاطمه را از زنان دیگر برتر می‌دانست!

به نظر من، سه دسته از آدمها، خیال خودشان را در برابر این پرسش راحت کرده‌اند. گروه اول آنهایی که پیرو مرام و مسلکی جدای از مذهب اهل بیت هستند، دوم آنهایی که فاطمه و اولاد او را تنها به این دلیل که هزار سال پیش زندگی می‌کردند، الگوی مناسبی برای بشریت امروز نمی‌دانند و سوم شیعیانی که فاطمه را تنها در ایامی خاص که همان دهه فاطمیه باشد، می‌ستایند و برایش گریه می‌کنند! (چرا که اصولا در نظر اینان خود فاطمه بیشتر سالهای عمرش را گریه می‌کرد و کار دیگری هم بلد نبود!) اما در میان هوچیگری، تعصب و توهم وهابیون اهل دین و روشنفکران ضد دین، ما طور دیگری فکر می‌کنیم. نگاه ما به زندگی فاطمه نه از سر اینست که حقش را خوردند، باغ فدک را از او گرفتند و یا دست شوهرش را بستند و فرزندش را کشتند؛ هر چند همه اینها هم هست، اما این همه ماجرا نیست. فاطمه در ذهن ما از این جهت برگزیده و محبوب است که راه و روش زندگانی او برگزیده و پسندیده است. فاطمه را الگوی خود می دانیم چرا که هزار سال پیش، این راه را به مردم و جامعه نشان داد که برای دفاع از حق فرقی نمی‌کند که مرد باشی یا زن، مهم آنست که ببینی حقی ضایع می‌شود و به مظلومی ظلم می‌شود. دیگران از فاطمه تنها گریه و زاری و بچه‌داری‌ و شوهرداری‌اش را دیدند و شنیدند، اما دوستداران فاطمه دل در گرو آزادی، حق‌مداری، ظلم ستیزی و تسلیم‌ناپذیری او دارند! و دقیقا به همین دلیل است که می‌بینیم امروز وهابیون متعصب و روشنفکران ضد دین و فمینیستهای دوآتشه، در دشمنی با فاطمه با یکدیگر هم‌عقیده شده‌اند و راه تحقیر و کوچک کردن او را انتخاب کرده‌اند و علی را فردی معرفی می‌کنند که زیاد شوخی می‌کرد و فاطمه هم زیاد گریه!

و تنها در چنین حالتی است که آن پرسش اولیه فرصت عرض اندام پیدا می‌کند که مگر فاطمه از لحاظ علمی چه جایگاهی داشته است؟ بله ما هم با این آقایان و خانمها هم‌عقیده هستیم. فاطمه‌ای که فقط گریه می‌کند و غصه می‌خورد، شاید جایگاهی نداشته باشد، اما فاطمه‌ای که شرایط زمانه‌اش را درک می‌کند و در برابر بدعت‌ها مردانه می‌ایستد و کجی‌ها را افشا می‌کند و کمر خم نمی‌کند و نیز فرزندانی چون حسن و حسین و زینب تربیت می‌کند که هرکدام تاریخ و حماسه و افتخاری بی‌نظیر برای بشریت آفریده‌اند، آیا این فاطمه نمی‌تواند نمونه یک زن ایده‌آل باشد؟ بله فاطمه ما «یک بانوی خانه‌نشین ناآگاه نبود!»

 منابعی درباره زندگی حضرت فاطمه و ماجرای غصب فدک:

سیمای فاطمه در احادیث اهل سنت

فاطمه زهرا در کلام اهل سنت

یورش به خانه وحی

فدک در تاریخ

پژوهشی درباره مصحف فاطمه

نقدی بر افکار ابن تیمیه (پدر معنوی وهابیت)